różnice pomiędzy współczesną lewicą a prawicą mają się nijak do pierwotnych kryteriów
Niektóre z historycznych kryteriów podziału na lewicę i prawicę:Prawica - zwyczajowe określenie ugrupowań politycznych o poglądach zachowawczych i narodowych. Za podstawowe cechy prawicy uznaje się popieranie ewolucyjnych zmian w państwie, sprzeciw wobec zmian rewolucyjnych, czyli zmowa okrągłostołowa spełnia wszelkie kryteria definicji tzw. "prawicy polskiej" c.b.d.u.
- prawica opowiada się za zmniejszeniem udziału państwa w gospodarce, lewica chce jego zwiększenia
- prawica jest przeciw rozdziałowi państwa od kościoła, jest przeciw aborcji, eutanazji, małżeństwom homoseksualnym itd., a lewica popiera te żądania
- prawica to partie wywodzące się z opozycji, lewica – wywodzące się z rządzących partii komunistycznych (dominujące kryterium w polskim kontekście)
- itd.
Kryteria te korelują ze sobą w niewielkim stopniu i wiele kwestii, które znacznie bardziej wyraźnie dzielą partie (np. stosunek do integracji europejskiej, globalizacji), w ogóle nie mieści się w tym podziale.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Scena_polityczna
Ale rozwińmy trochę temacik, aby nieco przybliżyć termin do pierwotnego znaczenia, do którego ma się na razie "nijak".http://pl.wikipedia.org/wiki/Skrajna_prawica
Prawicowiec to wszak konserwatysta przeciwny wszelakim zmianom i pragnący zachowania istniejącego porządku lub bałaganu. There we go! Sejm kontraktowy, konstytutka autorstwa Kwaśniewskiego, gruba kreska autorstwa Mazowieckiego, uwłaszczenie nomenklatury itp. zjawiska miały i mają na celu zachowanie poprzedniego bałaganu i bałaganiarzy.
Żeby nie być gołosłownym zacytujmy dzisiejszy pościk papieżycy polskich blogów:kataryna wtorek, 01 marca 2005 : "Mimo całej mojej sympatii do wielu unitów, nie potrafię oprzeć się wrażeniu, że głównym powodem takiej ofensywy jest chęć zachowania obecnego porządku - krytyka wyłącznie prawej strony, kwestionowanie konieczności głębokiej naprawy państwa, straszenie elektoratu wymyślonymi zagrożeniami, jednoczenie się z tymi, którzy mieli ogromny udział w psuciu państwa i ustawianie się w opozycji do tych, którzy jeszcze żadnej szkody nie zrobili. No i moment - akurat wtedy kiedy realne stało się wyczyszczenie pozostałości po peerelu, aktywizuje się okrągłostołowy front jedności i mocno szarpie za hamulec. Ciekawe czy liderzy nowej partii stworzonej pod centrowego wyborcę znają tego wyborcę. I czy w ogóle znają nastroje społeczne. Bo według badań CBOS-u 37% ocenia zmiany po 1989 negatywnie (mnie to przeraża, nie zdawałam sobie sprawy, że aż tyle), i żeby było śmieszniej, wśród oceniających III RP negatywnie przeważa lewica (43%) oraz właśnie centrum (37%), prawica zaś jest dużo mniej krytyczna (28%)."
No comments:
Post a Comment
You can use some HTML tags, such as <b>, <i>, <a> You can type in the link:
<a href="http://chessforallages.blogspot.com/2010/05/my-policy-on-comments.html"> My Policy on Comments</a> → more info