użycie zwrotów proszę pani, proszę panią, proszę państwa, szanowni państwo,(szanowne państwo?).:
"Na Wileńszczyźnie zwrot szanowni państwo dość często przybiera niepoprawną postać szanowne, drogie państwo: Cieszymy się, że szanowne państwo(!) do nas przyszło. (Szanowne państwo oznacza kraj, a ten raczej nie może do nas przyjść, prędzej my do niego). Poprawnie należy powiedzieć: Cieszymy się, że szanowni państwo do nas przyszli. Być może źródłem błędu jest analogia do zwrotów towarzystwo, grono. Owszem, mówimy i piszemy: szanowne, wesołe, miłe towarzystwo, doświadczone grono pedagogiczne używając przymiotników w formie nieosobowej. Z formą męskoosobową i nieosobową jest tak, jak z tymi chłopcami i chłopakami, o których wspominałam w jednym z poprzednich odcinków: nasi chłopcy, ale nasze chłopaki. Ważna więc jest nie tylko treść rzeczownika, ale i forma, w jakiej występuje. Rzeczowniki towarzystwo, grono nie są rzeczownikami męskoosobowymi, mimo że absolutnie nie wykluczają obecności w tym gronie czy towarzystwie osób płci męskiej. Nie wykluczają, ale i nie potwierdzają tej obecności. Więcej – bez kontekstu nie wiemy, o jakie towarzystwo czy grono chodzi. Mówiąc o miłym towarzystwie możemy mieć na myśli, na przykład, towarzystwo zwierząt, notabene, nierzadko o wiele milsze od towarzystwa ludzi.
Z rzeczownikiem państwo rzecz się ma całkiem inaczej. Zwracając się do dwóch lub kilku kobiet, mówimy (i piszemy) szanowne (drogie) panie, do dwóch lub kilku mężczyzn – szanowni (drodzy) panowie, do dwóch lub kilku osób obu płci (lub płci obojga)– szanowni (drodzy) państwo. Osobowa forma rzeczownika państwo wymaga więc osobowej formy określenia, w tym wypadku przymiotnika. Zainteresowanych odsyłam do słowników języka polskiego, w tym do Nowego słownika poprawnej polszczyzny pod red. Andrzeja Markowskiego, PWN Warszawa 1999.
Używając tego wyrażenia pamiętajmy, że łączy się ono z przydawką i orzeczeniem w liczbie mnogiej , w formie męskoosobowej. Np.: Przyszli ci państwo z czwartego piętra (nie: przyszło to państwo). Państwo byli zajęci rozmową (nie: Państwo było zajęte). Przyszli oboje państwo Maliniakowie. Opowiadał o państwu (nie: państwie) Lipowskich. Państwo pozwolą (albo: pozwolą państwo), że się przedstawię. Forma pozwólcie państwo uważana jest za mniej uprzejmą, przez niektórych językoznawców za wręcz niepoprawną. Nie zawsze prawidłowo jest odmieniany zwrot państwo młodzi. Poprawnie mówimy: Przywitałem się z państwem młodymi (a nie: z państwem młodym, nie: z państwem młodych); Złożyliśmy życzenia państwu młodym (nie: państwie młodych). Skrót pp. (nie: p.p.), stawiany zwykle przed imieniem i nazwiskiem lub przed nazwiskiem czytamy jako państwo. Otrzymujemy czasem od osób starszego pokolenia listy zaadresowane WP Kowalscy (duże litery WP pisane są bez kropek). Ten , dziś już nieco przestarzały, lecz nadal stosowany zwrot grzecznościowy oznacza wielmożni państwo."
Categories
- blogosphere
- Бульбония
- różnice cywilizacyjne
- knebelki
- WSI
- am-en
- michnikowszczyzna
- newspeak
- przyczyny wychodźstwa
- lustracja
- Kronika wyprzedaży Polski
- agenci
- rekolekcje
- migrant
- lost in translation
- pułapka paszportowa
- blogowanie
- Darski
- Matka Kurka
- Wayback Machine
- falandyzacja
- paszporciki
- SG Igora
- cisza jak makiem zasiał
- dokształt
- kataryna
- reakcja Polonii
- chess
- chłodnym okiem
- humor
- "prawica"
- GW
- Rolex
- wracajta
- "turystyka"
- Bolek
- Londek
- gliniak
- linkujmy
- dizajn
- Radek
- The East Anglian Fishing Pole
- polakatolik
- Ann Arbor
- classics
- jenzyk polskawy
- kk
- wirtualna antypolonia
- bojkot
- nasze blogi
- wiwisekcja blogspota
- Czarnecki
- Soup
- diaspora
- dokumenciki
- emerytury
- pomniczek
- IPN
- Rellek-Kyczwark watch
- Ziemkiewicz
- pgn
- wiki
- Krupiński
- Occupy Wall Street
- mole
- podateczki
- Wolski
- brygady internetowe
- pozycjononowanie
- Ścios
- Russia
- Usenet
- anonimowość
- atomizacja poziomek
- blog zbiorowy
- decoy Polonia
- nadau
- poprawczak
- spiskowcy
- treść ukryta
- Lista Ubecności
- Molonia
- Y
- Zugzwang
- chess960
- iPhone 5
- nawigacja
- uczennice
- wykop
- wypisy
- Apple
- Kuki
- SP518
- Sakiewicz
- WLAN
- Wi-Fi
- diagrams
- forum
- małpiarnia
- mobile
- note in Reader
- ogryzek
- podcast
- trolling
- wybory
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 komentarze:
Post a Comment
You can use some HTML tags, such as <b>, <i>, <a> You can type in the link:
<a href="http://chessforallages.blogspot.com/2010/05/my-policy-on-comments.html"> My Policy on Comments</a> → more info
Click to see the code!
To insert emoticon you must add at least one space before the code.