Inwestycja w emigrantów
Inwestycja w emigrantów
W latach 1944-1990 wyjechało z Polski o 1,2 mln osób więcej niż do niej wróciło. Na krótką metę emigracja, szczególnie najlepiej wykształconych i najbardziej mobilnych jednostek, jest stratą. Na dłuższą metę emigracja może się jednak okazać bardzo zyskowną inwestycją. Bo emigranci będą wracać - jak wspomniany Erazm Jerzmanowski, który wrócił do Polski w 1896 r. i stał się największym mecenasem polskiej nauki i kultury.
Pożytki wynikające z powrotów emigrantów potwierdzają przykłady takich państw, jak Irlandia, Hiszpania czy Portugalia, które jeszcze w latach 70. były rezerwuarem taniej siły roboczej dla Niemiec, Francji czy USA. W połowie lat 80. kraje te zaczęły się szybko rozwijać m.in. dzięki napływowi kapitału emigrantów oraz powrotom ich samych. A były to osoby lepiej wykształcone, nauczone konkurowania i ciężkiej pracy. W Irlandii nowymi inwestorami są w ponad 70 proc. Irlandczycy, którzy dwadzieścia, trzydzieści lat temu opuścili wyspę i wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych.
- Gospodarki krajów zachodnich są już rozwinięte i ustabilizowane, w Polsce gospodarka jest dopiero w fazie rozwoju. Dlatego jeśli ktoś chce być gwiazdą, to w kraju rozwijającym się, takim jak Polska. Na Zachodzie jest się z reguły tylko trybikiem w machinie - tłumaczy prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Możliwość zrobienia kariery w Polsce będzie decydować o powrotach wielu emigrantów. - Współcześnie najbardziej mobilni ludzie są zmuszani do czasowej, niekiedy długotrwałej migracji. Chęć przemieszczania się tak wielkiej liczby młodych Polaków to naturalna i pozytywna cecha globalizacji. Długofalowo na tym na pewno nie stracimy - mówi prof. Henryk Domański.
Piotr Chomczyński nie ma wprawdzie zamiaru wracać na stałe do Polski, chce jednak inwestować nad Wisłą. - Uważam, że Polska nie straciła na tym, iż wyemigrowałem do Stanów Zjednoczonych. W kraju nie miałbym szansy osiągnąć tego, co osiągnąłem w USA, więc nie byłoby mnie stać na inwestycje, jakie teraz planuję - mówi Chomczyński. Jednak obecna fala emigrantów będzie zdolna do realizowania takich planów, jakie ma Chomczyński, być może dopiero za kilkanaście lat. A nie da się Polski zahibernować, żeby poczekać na lepsze czasy. I nie jest to wynik zrządzenia losu, lecz skutek konkretnej, złej polityki.
Wprost Online - Spadamy z Polski!:
No comments:
Post a Comment
You can use some HTML tags, such as <b>, <i>, <a> You can type in the link:
<a href="http://chessforallages.blogspot.com/2010/05/my-policy-on-comments.html"> My Policy on Comments</a> → more info